Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
20 Jun 19, 02:34:02

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24920
  • Total Topics: 1781
  • Online Today: 9
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 5
Total: 5

Author Topic: Help..  (Read 6457 times)

Offline spoon

• Banned Users
  • Jr. Member
  • *
  • MYM
Help..
« on: 2 Sep 12, 03:07:40 »
Vreau sa imi fac un PC in jur de 1200 ron iar deocamdata am cumparat o placa de baza o Placa de baza ASRock N68-VS3 UCC si un Procesor AMD Athlon II X2 260 BOX dar ce ma intereseaza cel mai mult as vrea sa imi recomandati o placa video in jur la 200 de ron dar sa fie NVIDIA si sa fie cat de cat ok...daca nu am postat unde trebuia imi cer scuze .
“Dacă ceea ce ai de făcut pare simplu, înseamnă că nu ai aflat inca totul."

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
Re: Help..
« Reply #1 on: 2 Sep 12, 09:55:34 »
daca te uitai la rubrica de vanzari , vedeai ca am pus eu un anunt de vanzare pt 1 sistem la aproximativ 1200 de lei.. mult mai performant decat ce ti iei tu acum.

Offline spoon

• Banned Users
  • Jr. Member
  • *
  • MYM
« Reply #2 on: 2 Sep 12, 12:06:36 »
anderson m-am uitat la ce ai tu acolo la 1500 chiar....eu am dual core de 3200 ghz iar din cate se stie cand rulezi un joc chiar daca ai patru nuclee lucreaza doar doua....si daca luam asa intel nu bate amd la jocuri din cunostintele mele iar eu imi cumpar in astia 1200 de ron 4 gb ram nu 2,iar hardul o sa fie de 500gb dar eu nu sunt lamurit cu placa video de asta am postat...

Fantasy

• Guest
« Reply #3 on: 2 Sep 12, 13:22:16 »
din cate se stie cand rulezi un joc chiar daca ai patru nuclee lucreaza doar doua

really ?

Offline Ana|NoSound

• Tennet Elders
  • Sr. Member
  • *
« Reply #4 on: 2 Sep 12, 13:45:10 »
Mai depinde si de procesor, atunci la ce mai e quad core daca iti lucreaza decat 2 nuclee? Asa ramanea lumea la dual core :-?? decat sa dea banii pe un procesor dual core dar cu nume de quad sau etc. Sunt fel si fel de procesoare ...probabil cele despre care vorbesti tu sunt cele la oferta care se vand in carrefour.... alea sunt dual, quad etc si sunt praf, dar nu pentru ca lucreaza doar 2 nuclee... ci pentru ca lucreaza toate prost. Let me learns you somethin' : Procesoarele sunt de 2 feluri ....cu nuclee virtuale si native, big difference.
Don't get mad, get even

Offline corsair

• already drunk or trying
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • RUBBING MINT
« Reply #5 on: 2 Sep 12, 13:53:03 »
procesoarele cu nuclee mai putine dar mai puternice (fiecare in parte):

+ daca nu deschizi multe programe simultan sau daca ai un anumit program pe care il folosesti des si iti solicita procesorul.
+ in general mai bune pentru conversii video, CSS etc

procesoare cu nuclee mai multe dar ceva mai slabe (fiecare in parte):

+ multitask
+ timp de boot mai bun
+ utilizare generala mai rapida (browser winamp video etc)
Heaven is for pussies. REAL men go to HELL!

Offline spoon

• Banned Users
  • Jr. Member
  • *
  • MYM
« Reply #6 on: 2 Sep 12, 14:03:16 »
Eu am cumparat proccesorul din magazin anume pt pc-uri,dar eu vreau sa spun ca frecventa la asta ce il am eu este mai mare decat quadu ala ce il vinde anderson dupa parerea mea am facut o alegere mai buna.....oricum eu vreau pt jocuri pcu nu pt navigare sau sa am 1000 de pagini deschise si sa imi mearga perfect,vreau sa ma duca macar 2 ani ...dar totusi eu v-am intrebat daca imi recomandati o placa video in jur de 200 de lei nu sa incepem sa vorbim despre proccesor pe care il am deja,daca am facut o alegere gresita asta este...eu vreau sa imi recomandati o placa video atat nu sa deschidem alte subiecte:D

Offline corsair

• already drunk or trying
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • RUBBING MINT
« Reply #7 on: 2 Sep 12, 14:36:37 »
http://www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-hd5450-2gb-ddr3-64-bit/

un exemplu.

La 200 sunt enorm de multe placi, trebuie sa te uiti pe review-uri ca sa iti poti face o idee
Heaven is for pussies. REAL men go to HELL!

Offline spoon

• Banned Users
  • Jr. Member
  • *
  • MYM
« Reply #8 on: 2 Sep 12, 15:04:24 »
Spuneti-mi si mie care placa video este mai buna dintre astea doua nVidia GeForce GT 220 (Peoducator Leadtek) si nVidia GeForce GT 610 (Producator Gainward)? Pareri?

Offline Dr.Al

• CS Admin
  • Full Member
  • *
  • Imaginatia bolnava e potrivita pentru cei ce nu au
« Reply #9 on: 2 Sep 12, 15:26:24 »
nVidia GeForce GT 610

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #10 on: 4 Sep 12, 00:16:20 »
scuze ca-s off topic, dar, anuntul meu e pt. sistem + monitor, totul la 1500 de lei. Plus ca inainte sa plec in concediu cineva a rezervat monitorul, deci sistemul se dadea cu 1200 de lei.

Iar in anunt am scris 2 x 2 gb, deci rezulta ca sistemul are memorie 4 Gb.

Deci, in 1200 de lei eu iti dadeam, un procesor mai bun, o placa de baza mai buna, o placa video infinit mai buna decat ce vrei sa cumperi tu la 200 de lei, o sursa brand (fortron e unul din cei mai buni proucatori de surse). Doar hdd-ul meu e un pic mai slab.

In fine... multa bafta.

Offline spoon

• Banned Users
  • Jr. Member
  • *
  • MYM
« Reply #11 on: 4 Sep 12, 00:23:38 »
Probabil da,dar nu cred ca este mai bun decat ce am eu pt. jocuri gen Assasin's Creed 3 care o sa apara si multe altele de genu,eu m-am uitat intai la cerintele jocurilor si apoi am cumparat......

Offline A|ex

• CS Admin
  • Sr. Member
  • *
  • Un om ca toti oamenii.
« Reply #12 on: 4 Sep 12, 00:38:03 »
Pana in 200 de ron nu cred ca gasesti o placa video sa te sustina pe jocurile cele mai recente.. sau cat de cat mancatoare de resurse..
I pledge, not guilty!

Offline spoon

• Banned Users
  • Jr. Member
  • *
  • MYM
« Reply #13 on: 4 Sep 12, 02:34:48 »
Man hai sa iti explic placa asta video ce am cumparato este recomandata pt assasin's creed 3 de ex,eu sunt fan fifa deci np pt fifa este perfecta si in + am uitat sa specific daca nu ma insel placa de baza lui anderson este ddr2 nu ddr3 deci nu pot intelege cum sa fie ala mai bun iar daca mai spuneti despre ce am eu ca sunt praf dati google AMD ATHLON DUAL CORE 260 BOX si Nvidida Geforce GT 610 si uitativa ce au ele pe acolo(frecvente,memorie,etc.) si apoi dati cu parerea......

Offline A|ex

• CS Admin
  • Sr. Member
  • *
  • Un om ca toti oamenii.
« Reply #14 on: 4 Sep 12, 13:06:26 »
Eu n am zis ca-s praf ci ca ai nevoie de mai mult de dual core si un simplu gt pentru noua generatie de jocuri. Iti zic asta din proprie experienta. M-am chinuit cu un prieten sa-i facem un pc pe care sa ruleze orice joc la high si ultra high, si am bagat ceva bani si tot nu a fost deajuns un quad core de 3000, 4gb ram si placa video de 1gb cu frecventa de 128.
I pledge, not guilty!