Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
19 Oct 19, 13:20:20

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24927
  • Total Topics: 1781
  • Online Today: 10
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 5
Total: 6
Google

Author Topic: Problema net: net-ul incarca browser-ul foarte greu  (Read 3357 times)

Offline Him

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
Sunt momente cand net-ul incarca browser-ul foarte greu , diferite pagini , gen de parca ar avea lag . Imi tot bat capul sa gasesc o solutie , sa-l fac ca sa mearga ok . In jocuri multiplayer , n-am treaba . Ceva sfaturi ?
« Last Edit: 16 Jan 12, 14:23:47 by Anderson »

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
Re: Problema net
« Reply #1 on: 16 Jan 12, 13:58:56 »
Pai, cand se intampla? Se intampla la anumite ore, frecvent sau e pur random? Ce site-uri? Din Ro sau de afara? (vezi ca unele site-uri romanesti sunt de fapt tinute pe servere in Germania/America).

Descarci de pe torente in timp ce navighezi pe net?

Verifica cu ping si traceroute site-urile care-ti fac probleme. Daca ai packet loss, suna-i pe aia de la net sa-ti rezolve problema.

« Last Edit: 16 Jan 12, 15:31:13 by Anderson »

Offline Him

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
Re: Problema net: net-ul incarca browser-ul foarte greu
« Reply #2 on: 16 Jan 12, 15:14:38 »
E pur si simplu random , de exemplu acum si-a revenit . Site-uri nu doar din romania , orice site imi statea ceva timp pana il incarca . Nu tin utorrent deschis , dar daca se tot intampla random , sa nu fie vreun virus  care blocheaza , pentru ca eu nu vad logica . Nu merge o perioada de timp , apoi isi revine si sa vedem cat il tine . Alta faza e cu rr-ul , isi face toata trebeaca cu inchis-ul programelor , dar cand sa isi dea rr , dar cand sa faca rr-ul in sine , ramane pitch black .

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #3 on: 16 Jan 12, 15:35:40 »
Pai exista si posibilitatea sa fie un virus, dar eu mai degraba zic ca se pierd pachete pe drum, iar asta se rezolva doar cu cei de la care ai net.

Ca sa elimini varianta cu virus, descarca un trial version de la Kaspersky, NOD32, Avira (1 din ele... nu toate :)) ) si scaneaza cu el, dupa ce-si face update-uri de semnaturi.

Poti sa incerci si o scanare antivirus online: http://www.eset.com/us/online-scanner/

Offline Him

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #4 on: 16 Jan 12, 16:36:37 »
O sa incerc varianta cu scanat-ul online si probabil o sa ma incumet la nod32 (v5 sau bussines edition ) . Eu am incercat si cu trojan remover , dar nu e cine stie ce , dar decat sa fie trial , pe torrent e nod32 care este full option . O sa vad la ce rezultat ajung

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #5 on: 16 Jan 12, 17:35:36 »
Versiunea trial e buna 30 de zile. Ideea e sa scanezi acum sa vezi daca ai virusi sau sa dezinfectezi.

Ca antivirusi free poti sa incerci Bitdefender gratuit sau varianta free de la avira http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus sau AVG , care e tot free.

Insa, eu zic ca problemele tale cu netul n-au legatura cu virusii. Ai putea sa mai incerci si un anty spyware scan cu spy bot search and destroy

Offline Him

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #6 on: 16 Jan 12, 17:52:12 »
Scaneaza de 1 ora , a gasit 17 infectii , as incerc cu spyware doctor , daca dupa ce dezinfecteaza tot am probleme . mersi

Offline Him

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #7 on: 17 Jan 12, 13:46:57 »
Revin cu o intrebare , nu sunt sigur la ce se refera avertismentul asta si cam ce e de facut . Daca imi mai apare , o sa instalez Comodo Firewall Pro .

http://imageshack.us/photo/my-images/810/ipattack.jpg/

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #8 on: 17 Jan 12, 14:56:04 »
N-ar trebui sa te ingrijoreze. Sunt mii de boti pe net care asta fac, scaneaza pc pt. a vede porturi deschise si eventuale vulnerbilitati. Botii astia cauta porturi deschise pt. a infecta alte pc-uri sau pt. chestii mai grave.

Firewall-ul din windows ar trebui sa fie suficient pt. protectie.

Fantasy

• Guest
« Reply #9 on: 19 Jan 12, 19:45:01 »
Daca vreti un antivirus simplu folositi cu incredere microsoft security essentials !