23 Jun 17, 23:49:20

Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
23 Jun 17, 23:49:20

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24898
  • Total Topics: 1776
  • Online Today: 26
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 7
Total: 8
Yahoo!

Author Topic: COPILARIA ( continuare a postului din topic : youtube )  (Read 3661 times)

Offline Q-Pack

• Full Member
  • NuCautaAnturajCuMine
eu unu sunt de parere ca , copii din ziua de azi nu mai au pic de copilarie , au innebunit cu calc astea + ca cei care le-o strica sunt parintii deoarece nu face copilu bine 6-7 ani , poc ii ia calc , ca nu cumva copilul lui sa nu aibe :| ......... f trist , doamne ce vremuri erau atunci ...... vb lu FANTASY plecam dimineata de acasa si veneam seara :(( imi este dor :((
Uitate in oglinda inainte sa critici pe altii !

Offline FearNone

• CS Slots
  • Full Member
  • **
Re: COPILARIA ( continuare a postului din topic : youtube )
« Reply #1 on: 10 Feb 08, 03:24:27 »
ma si eu pana prin clasa a5a - a6a stateam toata ziua afara la fotbal , pac pac, frunza , de-a v-ati ascunselea , ieseam toti baietii cu bicicletele ...era foarte frumos,pot spune ca am avut o copilarie "fericita"...pana ne-am mutat si a intervenit calculatorul... fara prea multi prieteni aici, calculatorul a ramas singurul mod de a-mi omori din timp... in afara de iesit prin oras la o saorma cu colegii, etc :)...
tare as da timpul inapoi :-<.

p.s. : am prins si eu gumele alea "Turbo"...mama cate abtipilde cu masini aveam :>...
If you don't stand for nothing, you fall for everything.

Offline Ycky

• The Dude
  • Full Member
  • shiii faaasssshhiiiii ?
« Reply #2 on: 10 Feb 08, 08:52:44 »
nu erau abtipilde ... deci , nu ai prins gumele turbo ... (abtipild = glue on a side , picture on the other , aka pentru lipit pe ceva anume.) // anyhow ce clasa esti tu acum fear ? a 8-a ?

Offline Xtrm

• Boss of all Bosses gen Godlike =)))
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #3 on: 10 Feb 08, 09:50:30 »
turbo nu aveau abtipild, in schimb stiu ca erau abtipilde cu beverly hills, imi umplusem usa de la frigider cu Tiffani Thiessen :D
Pe langa asta...nici macar la tv nu statea, stateam doar dimineata si seara...in rest afara...in spatele blocului...dadeam foc .... dar foc d'ala mare...pe langa contoarele de gaz....mai tipa lumea dar...era fun...=)))))) si multe altele....ideea e ca nu stateam in casa...

This is the millenium of Aftermath

Got my red Dre Beats on, tryna put my peeps on,
And I keep it hood like this Phantom is a Nissan.

Offline Cippo

• Former CS1.6 playa
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • cippo.ro
    • CIPPO Design
« Reply #4 on: 10 Feb 08, 11:31:21 »
Nascuti la inceputul anilor 70, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.
Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

Suntem ultima generatie care a jucat ?Ascunselea?, ?Castel?, ?Ratele si vanatorii?, ?Tara, tara! Vrem ostasi?, ?Prinsea?, ?Sticluta cu otrava?, ?Pac Pac?, ?Hotii si vardistii?, ultimii care au strigat ?Un doi trei la perete stai?, ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar
primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.Nu am fost ultimii ?Soimi ai Patriei? si ultimii ?Pioneri?.

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza? Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.  Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, ?Muzica a-nceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, man!?

Am citit ?Licurici?, ?Pif? Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri ?de la TEC? fara sa ne fie teama ca ?au prea multe E-uri?, iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.
Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam ?Fantanita?, sau ?Flori, fete sau baieti?, sau ?Adevar sau Provocare?, sau orice ne dadea un pretext sa ?pupam pe gura? pe cine ?iubeam?.

Noi suntem cei care inca au mai ?cerut prietenia?, care inca roseam la cuvantul ?sex?, care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie ?De cine iti place?? ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, nu ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au ?child proof the house?, ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea ?Feriti-va de magarus?.

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de ?first-timers??
Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!
Vorbiți, scrieți românește, pentru Dumnezeu!

Offline eScapE-killer*

• Full Member
« Reply #5 on: 10 Feb 08, 12:13:30 »
 Asa ca fear eram si eu..desi am avut calculator de la 10 ani...nu stateam deloc la el....doar obiect de mobila era....in rest toata ziua fotbal in fata blocului, in parc, ma mai jucam de-a v-ati ascunselea...si alte jocuri in gen.
 Nu e neaparat ca daca ai calculator de mic...sa nu te mai joci pe afara cu alti copii de varsta ta.( probabil depinde de mentalitate. si mai ales de parinti). Poate unii parinti prefera sa stea copiii la calculator..doar pentru a stii mereu ce face...decat sa il lase sa se duca prin fata blocului..si sa nu aiba cunostinta de ce anume face, cu cine sta..etc.

Asta e doar parerea mea..eu asa am copilarit..si mi-a placut!!!
I'm going to make him an offer he can't refuse

Offline LeviS

• Full Member
« Reply #6 on: 10 Feb 08, 12:27:07 »
Miaduc aminte cand ma jucam la bunicamea pac.pac cu betele,cand ne jucam fatza ascunselea si mai calca unu intrun rahat si ne bufnea rasu(ne dadeam de gol),cand ne jucam dea dragon ball zet de faceam ca toate animalele prin parc,ne dadeam pe topogan si ne rupeam pantaloni intre picioare.Acuma stam doar in casa si ne jucam pe calc. cS,w0w,fifa sau ce jocuri noi au mai aparut....  ???
                                      Fotbalu este viata mEa!!:D

Offline FearNone

• CS Slots
  • Full Member
  • **
« Reply #7 on: 10 Feb 08, 13:08:29 »
ma nu stiu cum se numesc "abtipildurile" care nu se lipesc , tocmai deaia le-am zis abtipilde...

acum sunt clasa a9-a :\
If you don't stand for nothing, you fall for everything.

Offline AraGorn

• Jr. Member
  • **
  • ffP
« Reply #8 on: 10 Feb 08, 14:10:51 »
vaaai.
Ma eu nu va inteleg la ce postati aici [ astia care la revolutie nici nu erati nascuti ]
Auzi... cica ne jucam de-a dragon ball z  :-\ dbz-u face parte din copilaria de azi, q-pack si altii care au mai postat de jocurile d-afara au dat exemple de niste jocuri care le jucau si bunicii nostri cand erau mici, pe cand, eu nu cred levise ca bunica-tu juca dbz cu tovarasii lui cand avea 7-8 ani. Ideea e ca, tu n-ai avut o "copilarie 'veche'" ....
Incearca sa te impaci cu gandul ca esti un copil, o sa vine si vremea cand o sa le poti zice la astia mici cum a fost copilaria ta chinuita.. cu dbz in padure, pantaloni rupti si wow, cs, fifa, solitaire
 ;)

Cat despre topic.
Nu exista "aa, gata am PC, afara nu mai ies ca e invechita faza"
Nu exista "hai sa-i iau calculator lu asta mic poate asa nu se mai duce cu bagabontii aia de-l invata sa fumeze, sa bea si sa injure :o"
Defapt.. exceptiile la ce-am scris mai sus ar fi, oamenii incuiati la cap care cred ca daca-si tin copilu in casa il feresc de rele [ eRonat ] si copiii care nici nu stiu ce anotimp e afara...
- Vii ma p-afara?
- Nu frate, ma bag la un CS, azi dimineata le-am rupt capetele , vai cum am jucat, 42 cu 6, si dup-aia am baut o cana de apa, si iar s-a schimbat harta, iar i-am zapacit, mi-au dat ban ca-s prea bun si [ as putea sa scriu toata discutia, dar mi-ar trebui 2 pagini... poate nu credeti dar cand incepe sa-ti zica in ordine cronologica cum a jucat el, pe cine a omorat, si ajunge cu o luna-n urma cand trebuie sa-i amintesti: DA ba, asta mi-ai zis si ieri ] (exemplu: still free)
E tList  :(

« Last Edit: 10 Feb 08, 15:38:46 by AraGorn »
Stire de ultima ora: Pupincuristilor, li se reseteaza karma,,, =)))
----------------------------------------------------
Hey, motherf_cker, drop the microphone!
You don’t wanna f_ck with AraGorn,
From now on, you are on your own.
You don’t wanna f_ck with AraGorn!

Fantasy

• Guest
« Reply #9 on: 10 Feb 08, 19:29:48 »
astazi cand ma intorceam acasa am vazut 5 copii de aproximativ 10-12 ani pe langa blocul meu, radeau de se scapau pe ei....m-a bucurat

inainte cu 3-4 ani vedeam copii in spatele blocului si prin zona jucandu-se...chiar ma mir cum de nu mai vad, abia acum realizez ca inainte de ziua de astazi n-am mai vazut copii jucandu-se de cateva saptamani, exceptand tiganii care n-au ce face altceva.

parca ii vad ducandu-se la scoala : ba, ne vedem in statie la tramvai avem raid in ogrimar, sa nu intarzii, si vorbeam azi cu un prieten despre copilaria asta, cica el mai vede copii p-afara, dar nu fotbal sau jocuri clasice, ci se jucau cu sabiile jedi, m-a bufnit rasul.

Offline AraGorn

• Jr. Member
  • **
  • ffP
« Reply #10 on: 10 Feb 08, 20:54:57 »
se jucau cu sabiile jedi, m-a bufnit rasul.
exact ce ziceam eu de dbz :)) inainte era frumos.. vedeam un film cu *vandam* si ne faceam pistoale de lemn ca sa fim si noi mari artisti si d-acolo au aparut pistoale cu bile, cu tot felu de lasere, cu luneta.. o dam in cs cand iesi in scara blocului sa te duci sa-ti iei un pachet de tigari si-ii auzi p-astia mici "hahah head-shot", "need backup" "ct wins" vai.. si cand te gandesti ca totu a inceput din h'america cand scot aia 20 de filme pe zi cu impuscaturi, morti, sange...
Inainte stiam doar un film.. Dosarele X, la 9 seara toti eram in fata tv-urilor si a doua zi eram agent Mulder si inspectam moarte pisicii lu` nenea vecinu  :o
Mi-as da jumate de lvl-u de la wow si juma din skillu la cs ca sa mai am iar 5 ani si scoteam bobocii sa pasca, sa resimt bucuria cand vedeam ca iar a scos closca pui....  :P
Acu tot ce poti povesti cand te-ai intors de la tara: "frate, am ajuns acolo, vecinu si-a cumparat un joc, am stat 2 zile la el sa-l terminam , dup-aia am iesit afara, am gasit un caine mort pe garla, l-am jucat in picioare, seara am fost la discoteca, l-am batut pe unu de l-am bagat in spital" nu mai poti sa zici ca ai stat pana seara tarziu la o barfa cu prietenii in fata casei si ne-am amintit de vremurile cand eram copii, ca esti invechit :| acu la moda sunt bataile, tigarile si bautura
Stire de ultima ora: Pupincuristilor, li se reseteaza karma,,, =)))
----------------------------------------------------
Hey, motherf_cker, drop the microphone!
You don’t wanna f_ck with AraGorn,
From now on, you are on your own.
You don’t wanna f_ck with AraGorn!

Offline Him

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #11 on: 11 Feb 08, 19:32:04 »
ce frate ca imi zicea tata la 4 sa fiu in casa eu dereglam ceasul ca sa mai stau afara :))) umblam toataaaa ziua peste tot cu prietenii,mai ales cu unu:D jocurile mecanice erau mortale atunci..fotbal,tenis,miutza multe..nu te mai saturai..da nu s-a schimbat mare lucru..pentru ca daca vrei iesi afara si lasi pc in pace :)  nu mai am cum sa fac ce faceam inainte cand eram drac mic,dar acum fac lucruri noi adecvate varstei de drac mare :D sooo,the life is fun ;D ::) sau the life is pink :X:X

Offline El Padrino

• CS Admin
  • Sr. Member
  • *
  • ...
« Reply #12 on: 15 Feb 08, 14:37:36 »
eu stau si la calc s ies si afara si imi place si asa ....vb cu prietenii pe internet ne intalnim la un fotbal la un chef,la o bere ,iti mai omori timpu la pc si tot asa...dar pe unii chiar ia zapacit calc...de exemplu colegul meu de clasa care na mai iesit din casa de 2 ani...
Nu calc e de vine ci mintea..depinde cum gandesti...daca stai sa te gandesti ca abia astept sa ajung acasa sa fac un cs si alte jocuri..asa nu faci nimic...
Si cum zice-ti voi ca nu este bine ca parintii sati cumpere calc de mic...dar noua cand nea cumparat cei mai fericiti eram....ei incearca sa ne face sa ne simtim mai bine si se ne distram..ca si noi cand o sa fim parinti si o sa ne ceara ceva copii normal ca facem tot posibilul sa le cumparam....:)

Fantasy

• Guest
« Reply #13 on: 15 Feb 08, 16:03:58 »
eu am avut noroc primu PC care avea putere de calcul mai mare decat o matura l-am primit la 14 ani.

ce vreau sa spun, daca tot ii iei calculator la copil de la 7 ani, macar ai grija sa nu stea toata ziua la el.
1. problema cu vederea, care dupa cum toata lumea stie se deterioreaza din cauza ecranelor(in special copiii care stau cu ochii lipiti la propriu de monitor). Daca imi aduc aminte distanta minima de la ochi la minitor trebuie sa fie de 70cm.
2.  problema cu detasarea de viata reala, ii iei calculator, foarte bine invata sa umble pe PC de mic, dar nu-l lasi toata ziua sa faca radacini pe scaun.
Ma uit ocazional la super nanny, si problema majoritatii copiilor este calculatorul, de care nu vor sa se dezlipeasca.

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #14 on: 15 Feb 08, 19:43:39 »
Fanta, e usor sa zici ce ar trebui sa faca, e foarte greu insa sa se si faca asa. In conditiile in care parintii de azi muncesc de la 9 la 19, nu au cum sa-si controleze odraslele. Imi aduc aminte ca eu ieseam de la scoala, nema tv, nema pc , ce sa facem.. afara la joaca. Iar parintii se rugau de noi sa stam in casa..

Azi, in conditiile in care parintii lucreaza dupa programele astea ( cretine ) , cand copiii invata de la unii la altii sa fumeze, sa bea, sa faca diferite tampenii, cand se omoara intre ei, cand sunt atatia bolnavi liberi, etc. este o bucurie pentru parinti daca copilul alege sa stea in casa.

Si de ce doar pc-ul e un pericol pentru copii de acum? Pe strada sunt droguri, alcool, tutun, bande ( grupuri ), violenta, poluare, crime, etc.