27 Jul 17, 07:41:57

Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
27 Jul 17, 07:41:57

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24901
  • Total Topics: 1776
  • Online Today: 11
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 2
Total: 2

Author Topic: Problema  (Read 5279 times)

Offline Masacru

• The Boss
  • CS Slots
  • Full Member
  • **
Problema
« on: 5 Feb 08, 05:58:35 »
Poate careva sami spuna de ce am lag seara si ziua cand joc nam nimic?Nu am deschis nimic,nu downloadez nimic si am lag.Daca stie careva cum pot sa rezolv plssss ajutati-ma ;D

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
Re: Problema
« Reply #1 on: 5 Feb 08, 06:08:25 »
Seara sunt retele mai ocupate. Nu prea ai cum sa rezolvi problema, decat sa incerci sa-ti schimbi isp-ul

Offline DJArnold

• Sr. Member
« Reply #2 on: 6 Feb 08, 00:42:56 »
Tine si de conexiunea serverului Tennet
Reteaua are peste 1000 de abonati si seara sunt foarte multi online
Serverul de cs nu e o prioritate a retelei...

« Last Edit: 6 Feb 08, 17:51:14 by DJArnold »

Offline Nasu

• Full Member
« Reply #3 on: 6 Feb 08, 03:12:45 »
Tine si de conexiunea serverului Tennet
Reteaua are peste 1000 de abonati si seara sunt foarte multi online
Serverul de cs nu e o prioritate a retelei...
S-a mai "micsorat" conexiunea retelei metropolitane cu 1 Gbps (un provider a fost cumparat de altu si a reziliat toate contractele ...sau asa ceva) si acum toate conexiunele se rooteaza prin celelalte 2 fibre....Asteptam si se poate rezolva curand.

Pai hai sa va cumparam si pe voi, bagam un metro puternic si o sa aiba si baietii lag 0 pe server  :D

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #4 on: 6 Feb 08, 04:42:39 »
nasule eu prefer sa fie concurenta.. sa fie 10 firme care sa acopere o zona si sa se "lupte" sa-si castige clienti si mai ales sa-i pastreze. dar...nu  asta era scopul topicul.

Offline Nasu

• Full Member
« Reply #5 on: 6 Feb 08, 07:04:39 »
nasule eu prefer sa fie concurenta.. sa fie 10 firme care sa acopere o zona si sa se "lupte" sa-si castige clienti si mai ales sa-i pastreze. dar...nu  asta era scopul topicul.

Am glumit Anderson (vezi smiley face). Si eu prefer concurenta pt. ca acolo unde nu exista concurenta/competitivitate nu creste nici valoarea produsului oferit. Unde nu e nimeni care "sa-ti sufle in ceafa" nu o sa existe nici randament maxim.

Ca sa revin la topic-ul respectiv: Probabil ca in urmatoarele cateva luni, Tennet va avea suficienti useri ca sa-si permita un upgrade de banda metropolitana. Sau un alt/nou provider.

Offline PcT

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: 6 Feb 08, 08:58:14 »
urmatoarele luni suna cam dur. serverul in momentul asta se misca f dificil si fiind asa multi jucatori buni vor prefera sa se duca pe alte servere unde se misca bine iar asta nu prea e ok.

Offline DJArnold

• Sr. Member
« Reply #7 on: 6 Feb 08, 17:42:32 »

Pai hai sa va cumparam si pe voi, bagam un metro puternic si o sa aiba si baietii lag 0 pe server  :D

Nasu nu sunt actionar la Tennet, nu sunt angajat doar prieten foarte bun cu unul dintre actionari.
Cei din retea nu au lag le merge downloadul metro foarte bine deci nu prea vad pentru ce trebuie un alt metro puternic cat de curand :)

Offline Andrei

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: 6 Feb 08, 18:09:24 »
salut

eu sant cel care se ocupa de TENNET

Nu are importanta ce legaturi si cat la suta sant ocupate din moment ce clientii nostri nu sunt afectati. Ma supara ca multi de aici, desi nu aveti legatura cu noi va dati cu parerea.
Sant multe posibile explicatii, care de care mai plauzibile, dureros este insa ca nici un administrator nu a cautat care este realitatea.
In realitate eu banuiesc ca pc-ul care gazduieste acest server nu mai are resurse, deoarece tot aici este gazduit si respawn.tennet.ro si a mai fost instalat si ISP management ( http://www.isp-control.net/ ) pentru a putea gazduii baza de date necesara acestui forum si a celor de la respawn.
acum offtopic
pentru a vedea mai exact problema legata de banda
faceti un test , duceti-va in START / apoi apasati RUN / scrieti " cmd " / ENTER / ping -t cs.tennet.ro , repetati pasii si da-ti ping in www.tennet.ro , in paralel apoi faceti o comparatie. astept rezultate.

In seara aceasta la orele 20.00 voi oprii ISP Managemnt sa vedem daca problema mai persista.

PS pt Nasu
avem 2 legaturi cu ilink, una direct in Pop-ul din romana si alta in Nxdata, prima ocupata 80 % a doua 50 % si saptamana asta urmeaza a 3-a si vom elibera legatura din NXdata care ramane backup. intreaba-l pe Vlad L. :D

Cu stima
Andrei

Offline Andrei

• Newbie
  • *
« Reply #9 on: 6 Feb 08, 23:07:14 »
am facut upgrade la memorie, acum sant 2,5 Mega
sa vedem ce face!

Offline Andrei

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: 8 Feb 08, 03:56:41 »
big problems!
problema cu reteaua si cu hdd-ul, cred ca se duce dracu

Offline 4yoo

• Tennet Elders
  • Hero Member
  • *
« Reply #11 on: 7 Feb 08, 23:58:50 »
Si din aceasta cauza nu merge serverul de cs?
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul areaten.net
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi  :)

Offline corsair

• already drunk or trying
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • RUBBING MINT
« Reply #12 on: 8 Feb 08, 00:01:09 »
Andrei daca putem ajuta cu donatii pt repararea problemelor spune

am avut o discutie cu mai multi oameni cu vechime pe server si unii au fost de acord, avand in vedere acele furturi si banii bagati de tine in srv, sa ajutam pe cat se poate, mai ales ca tu nu scoti bani din server-ul de cs
Heaven is for pussies. REAL men go to HELL!

Offline FearNone

• CS Slots
  • Full Member
  • **
« Reply #13 on: 8 Feb 08, 00:43:23 »
Andrei daca putem ajuta cu donatii pt repararea problemelor spune

am avut o discutie cu mai multi oameni cu vechime pe server si unii au fost de acord, avand in vedere acele furturi si banii bagati de tine in srv, sa ajutam pe cat se poate, mai ales ca tu nu scoti bani din server-ul de cs

i agree , sa facem o intalnire unde vom putea pune bani si cu banii stransi sa se cumpere piese mai bune pentru server
If you don't stand for nothing, you fall for everything.

Fantasy

• Guest
« Reply #14 on: 8 Feb 08, 01:44:31 »
ping cs.tennet.ro intre 2-12
ping www.tennet.ro intre 2-6

sunt de acord cu donarea de bani pt un sv mai bun