26 Apr 17, 16:45:01

Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
26 Apr 17, 16:45:01

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24896
  • Total Topics: 1776
  • Online Today: 27
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 3
Total: 3

Author Topic: [Tutorial] Configurare Firewall Windows 7 pentru steam si redirecturi  (Read 8672 times)

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
Configurarea Firewall-ului din Windows 7 sau cum sa setezi firewall-ul pentru redirecte:

1. O luam babeste, mai intai trebuie sa accesam firewall din Windows 7 . Apasa butonul Start si apoi Control Panel

2. Control panel-ul arata cam asa, daca nu stiai deja asta :) . Firewall-ul este in System and Security

3. Din System and Security ajungem in zona de configurare a firewall-ului .

4. Apasa butonul Windows Firewall si se deschide fereastra de mai jos;

In meniul din partea stanga ai cateva optiuni: Change notification settings, Turn Windows Firewall on or off, Restore defaults and Advanced settings etc.

5. Apasa Change Notification settings si ajungi la optiunile de activare/dezactivare ale Firewall-ului din Windows 7

6. Acum pentru a da acces unor programe sa se conecteze la net (outbound connection) sau sa primeasca conexiuni din internet (inbound connection) trebuie sa intri in Advance Settings.

7. Cum spuneam mai sus, trebuie setate regulile pentru Inbound si Outbound connection pentru programul pe care-l doresti. In principiu, in lista care apare, sunt listate toate programele care ruleaza in momentul acela pe pc.

Programe ca: ruby.exe (redirectele), steam, dc++, utorrent, etc trebuie setate pe allowed atat pentru inbound cat si pentru outbound.

Daca programul nu apare in lista, trebuie folosita optiunea "new rule" din meniul din dreapta.

Porturile ce trebuie deschise pentru redirect sunt de la 29000 (pana la cat vreti voi), daca vrei sa deschizi 100 de servere, trebuie sa setezi port range 29000 - 29100 in firewall. Din cate stiu, firewall din windows nu este atat de strict (cu regulile), deci e posibil sa nu fie nevoie sa setati porturi pentru Windows Firewall, ci doar sa dati allow aplicatiei dorite.

Am gasit pe youtube un tutorial pentru configurarea windows 7 firewall (cu mentiunea ca doar prima parte a clipului este despre firewall-ul din Windows 7):

http://www.youtube.com/watch?v=hdwcO4jBkVE

Offline [DhT] Stranger

• Doar un Străin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *
la outbound nu imi apare ruby :| doar la inbound
Eu nu sufăr de nebunie….mă bucur de ea în fiecare minut.

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
Pai adauga-l. Intra in Outbound, New Rule si daca nu poti sa selectezi aplicatia, deschide macar porturile intre 29000 si 29.... cat vrei tu.