25 Sep 17, 07:23:52

Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
25 Sep 17, 07:23:52

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24904
  • Total Topics: 1776
  • Online Today: 14
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 3
Total: 3

Author Topic: Tutorial pentru comenzi AMX MODE  (Read 19210 times)

Offline Dima_89C

• Newbie
  • *
Tutorial pentru comenzi AMX MODE
« on: 16 Oct 10, 01:22:53 »
Am observat ca foarte putini admini se descurca la utilizarea comenzilor.
In acest topic am sa creez un tutorial pentru comenzile la care am observat ca multi nu stiu a le folosi.

Sa incepem cu comanda amx_help
In consola va apar comenzile la care aveti acces si ceea ce trebuie sa scrieti.
Ex:  amx_ban <name or #userid> <minutes> [reason]
Unde:
name - numele jucatorului
userID - fiecare jucator are un ID (numar), care il gasiti folosind comanda status
Dupa ce executati comanda status, in consola va apare o lista a jucatorilor de pe server:
Ex:
#      name                    userid    uniqueid             frag   time   ping loss
# 1 "Caramele"                  4375   STEAM_ID_LAN             0    12:06   12    0
# 2 "Dima_89C"                  4390   STEAM_0:0:1872019766     0    03:34   52    0
# 3 "PrO_o<Gen1us||Roma [C1] 4396   STEAM_ID_LAN             0    00:26  184    0
# 4 "TheExorcist"               4382   STEAM_0:0:552902340      7    07:48  119    0
# 5 "kamelia"                  4376   STEAM_ID_LAN             7    12:04   25    0
# 6 "Der PENIS"                 4392   STEAM_0:0:35503135       1    03:23   44    0
#12 "Black Dreams"              4354   STEAM_ID_LAN            18    26:39   74    0
7 users

Deci in loc de nume puteti folosi acest userid, cu simbolul "#" in fata:  #userID ( #4390 )
<minutes> - timpul pentru care vreti sa da-ti ban-ul. Se scrie doar cifrele (100 sau 150), fara cuvantul "min" sau "minute", deoarece ceea ce scrieti dupa timp, se considera motivul ban-ului.
[reason] - motivul pentru care vreti sa da-ti ban. Puteti scrie orice, eu de obicei folosesc punctele de suspensie (...),  sa nu pierd timpul pentru a scrie motivul.

Stiind toate acestea, puteti scrie comanda in consola sub diferite forme:
amx_ban Dima_89C 100 retry (folosind numele jucatorului)
amx_ban #4390    100 retry (folosind userID-ul jucatorului)

In cazul cand vreti sa da-ti ban permanent, nu specificati timpul, scrieti doar numele/userID-ul si motivul:
amx_ban Dima_89C codat

Urmatoarea comanda care foarte multi nu stiu cum sa o scrie corect este amx_vote:
amx_vote <question> <answer#1> <answer#2>
Unde:
<question> - Intrebarea care vreti sa o puneti. Este de dorit sa o scrieti intre ghilimele ( "intrebare" ), deoarece in caz ca intrebarea contine mai multe cuvinte, doar primul din ele este considerat ca intrebare, celelalte sunt considerate variante de raspuns: <answer#1> <answer#2>
<answer#1> - Prima vatianta de raspuns
<answer#2> - a doua varianta de raspuns
Ex:
amx_vote "Vreti sa schimbam harta ?" da nu
amx_vote "Ce harta vreti ?" de_dust2 awp_bycastor cs_assault

Prin aceeasi medota puteti executa orice alta comanda, in cazul cand jucatorul are un nume format din mai multe cuvinte: Eu dau bine
Spre exemplu vreti sa ii schimbati numele, pentru aceasta iarasi folositi ghilimelele:
Ex: amx_nick <name or #userid> <new nick>
Unde:
<name or #userid> - numele/userID-ul jucatorului
<new nick> - numele nou

amx_nick "Eu dau bine" "Eu dau slab"
amx_nick "Eu dau bine" alt_nume

Daca ati observat, la toate comenzile care se executa pe jucatori, puteti folosi userID. Ajuta foarte mult in urmatoarele cazuri:
- aveti jucatori cu nume asemanator sau nume care se contine in numele altui jucator:
Ion si Ionutz ,  cand vreti sa executati vre-o comanda pe jucatorul Ion, in consola va apare o eroare: "Sunt mai multi jucatori care indeplinesc cautarea"
- aveti jucatori nu nume care contine simbole : @$#%^_- , si e foarte stresant pana executi vre-o comanda pe asa jucatori, pierdeti timpul pana ii scrieti numele.
Indiferent de numele jucatorilor, fiecare are userID diferit, si folosind comanda status, va uitati ce userID are si executati comanda fara stres si timp pierdut :)

In caz ca mai observ comenzi la care adminii nu se descurca, revin cu un reply.
Daca cineva are vre-o intrebare, va astept sa postati.

Succese in adminare
;)
« Last Edit: 4 Nov 10, 21:12:02 by Anderson »

Four wheels move the body,   Two wheels move the soul.

Fantasy

• Guest
Re: Tutorial pentru comenzi.
« Reply #1 on: 17 Oct 10, 01:30:22 »
nota 10 pt tutorial

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
Re: Tutorial pentru comenzi AMX MODE
« Reply #2 on: 29 Jan 11, 18:23:56 »
La cele de mai sus se adauga urmatoarele comenzi:

amx_extend <timp> , de exemplu: amx_extend 5 (se prelugeste harte cu inca 5 minute). De folosit atunci cand nu s-a dat vot. Aveti grija, ca votul automat intra din nou, deci de preferat, dati la vot ce e de dat si schimbati.

amx_s jucator, de exemplu: amx_s Anderson, este o comada de pedeapsa, practic i se fac jucatorului sute de poze cea ce duce la o miscare mai grea a calculatorului, bla bla, chestii neplacute

amx_ban jucator [timp] [motiv] - ban pe ip (fara [])

amx_banip jucator [timp] [motiv] - ban pe ip.

amx_addban ip [motiv] - comanda care adauga un ip in lista de ip-uri interzise pe server, doar daca jucatorul nu mai este online

amx_demo fantasy - incepe inregistrarea jucatorului (pe pc-ul respectivului)
amx_stopdemo fantasy - opreste demo-ul (tot pe pc-ul jucatorului). Atentie, comanda functioneaza doar pe jucatorii "in viata". Demo-ul nu se poate oprii daca jucatorul este mort sau spectator.

Dupa incheierea demo-ul acesta se cere jucatorului, via id mess sau jucatorul il posteaza pe site-urile specilizate gen girlshare.ro (ca tot ii place mult lui Fantasy site-ul ala :P). Demo-ul este salvat la jucator pe pc in folderul CSTRIKE si are denumirea NUME-JUCATOR_HARTA.dem

amx_t jucator - muta jucatorul la echipa tero
amx_ct jucator - muta jucatorul la echipa ct
amx_spec jucator - muta jucatorul la spectatori

Fantasy

• Guest
« Reply #3 on: 29 Jan 11, 20:03:10 »
amx_ban face absolut ce face banip. amandoua dau ban pe ip.

imi place girlshare ca e simplu. m-am saturat de reclame, timp de asteptare, navigare grea. I'm loving it, McDonald's.

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #4 on: 29 Jan 11, 20:05:24 »
Da? Eu stiam ca da ban pe nick... cel putin pe adminmode asa era.

Fantasy

• Guest
« Reply #5 on: 29 Jan 11, 20:06:43 »
dap, asa ar fi teoretic si pe amxx dar... functioneaza doar pe steam (unde da ban pe steamid).

pentru a nu crea confuzie am unit comenzile.

Offline spore

• CS Slots
  • Full Member
  • **
« Reply #6 on: 4 Feb 11, 14:44:58 »
era un plug-in inainte ala daca face tk tie sa ii faca lui dmg asa era mai bine :D si cand ramane in 1hp sa i se dea slay/kick (kick la 3 chestiie de astea ) :D