26 Sep 17, 10:16:11

Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
26 Sep 17, 10:16:11

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24904
  • Total Topics: 1776
  • Online Today: 29
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 5
Total: 6
Baidu

Author Topic: Tulburator...  (Read 8469 times)

Offline Nasu

• Full Member
Re: Tulburator...
« Reply #15 on: 20 Feb 08, 23:47:56 »
Acest film reprezinta o alta perceptie asupra realitatii. NU am citit toate posturile, insa am vazut ca dezbateti mult partea de religie din film. Acest film reprezinta mult mai mult decat religia ;)

Ce concluzie am tras din acest film ?! : Ca trebuie sa existe un control al maselor. Inainte era religia, fie ea prin frica in Dumnezeu sau prin cuceririle armate "in numele Domnului" (cruciadele). Acum religia e cam "afumata" pt. ca ateii se inmultesc in draci. Si atunci sa creat o noua forma de control a maselor: massmedia. Si ca lumea sa fie atat de indobitocita incat sa creada tot ce se spune in massmedia, sa decazut valoarea invataturii in scoli, sau finantat jocurile pe internet si orice show "de 2 lei". In state au ajuns in asa hal incat invata in clasa a 12-a ce facem noi intra 7-a...Daca intrebi un american cate continente sunt, nu va sti sa spuna exact. Insa daca il intrebi de teroristi va spune instant: Osama bin Laden.

In concluzie, este un film pe care il recomand cu caldura. Chiar daca e adevarat sau nu, este ceva ce ne mai lumineaza mintile putin ;)

Offline MadDoc

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #16 on: 21 Feb 08, 00:07:05 »
ateii se inmultesc in draci
Mi-a placut asocierea asta de termeni, foarte reusita! :))
In opinia mea, religia "a salvat" mult mai multe vieti decat cele ce s-au pierdut in numele ei...

Offline AraGorn

• Jr. Member
  • **
  • ffP
« Reply #17 on: 21 Feb 08, 07:57:13 »
In opinia mea, religia "a salvat" mult mai multe vieti decat cele ce s-au pierdut in numele ei...
Maddoc.... da-mi voie sa-ti spun ca n-ai nici-o treaba..de ce ? pentru ca ateii n-au nici-o treaba cu dracii, asa ca degeaba ti-a placut tie expresia aia.
Problema ta [si nu numai a ta, sunt multi altii ca tine] e ca nu stii sa faci diferenta dintre ateu si satanist iar aceasta problema duce la crearea unei imagini eronate in ceea ce-i privesc pe atei.
Ateii nu sunt cu dracu!
Ateii nu sunt cu dumnez?u!
Ateii nu cred in nici-o divinitate sau zeu sau cum mai vrei tu sa-i spui!
Stire de ultima ora: Pupincuristilor, li se reseteaza karma,,, =)))
----------------------------------------------------
Hey, motherf_cker, drop the microphone!
You don’t wanna f_ck with AraGorn,
From now on, you are on your own.
You don’t wanna f_ck with AraGorn!

Offline Nasu

• Full Member
« Reply #18 on: 21 Feb 08, 08:57:47 »

De acord, religia a tinut in frau masele. Mai sus spuneam ca trebuie sa existe o metoda de control a maselor. Nu una totala, insa suficient de eficienta atunci cand e nevoie. Spre exemplu, cand eram eu mic si ma duceam la bunici la tara, se muncea la pamant pe rupte. De la 5 dimineata pana apunea soarele. Singura zi in care puteau si ei sa se odihneasca era duminica "pt. ca asta era zi de odihna data de Dumnezeu" ....

Offline Cippo

• Former CS1.6 playa
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • cippo.ro
    • CIPPO Design
« Reply #19 on: 21 Feb 08, 10:22:05 »
Mda. Nu mai chiuliti la orele de religie din liceu!
Vorbiți, scrieți românește, pentru Dumnezeu!

Offline MadDoc

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #20 on: 21 Feb 08, 14:06:50 »
Aragorn nici nu am sustinut ca ateii ar fi satanisti. Este presupunerea ta, superficial facuta de altfel.
Nasu a asociat, intr-un mod amuzant zic eu, cresterea numarului de necredinciosi cu dracii (chiar cei care sunt dusmanii lui dumnezeu), nicidecum cu satanistii... sunt 2 lucruri diferite - dar eu presupun, fara sa fiu ironic, ca tu stiai asta... numai ca ne-ai dovedit, inca o data, ca spiritul tau certaret si aroganta ta au invins logica si bunul simt.

Offline AraGorn

• Jr. Member
  • **
  • ffP
« Reply #21 on: 21 Feb 08, 16:20:06 »
Aragorn nici nu am sustinut ca ateii ar fi satanisti. Este presupunerea ta, superficial facuta de altfel.
Nasu a asociat, intr-un mod amuzant zic eu, cresterea numarului de necredinciosi cu dracii (chiar cei care sunt dusmanii lui dumnezeu), nicidecum cu satanistii... sunt 2 lucruri diferite - dar eu presupun, fara sa fiu ironic, ca tu stiai asta... numai ca ne-ai dovedit, inca o data, ca spiritul tau certaret si aroganta ta au invins logica si bunul simt.
ahahaha, era o vorba: "Nu incepe un razboi pe care nu-l poti duce la sfarsit"
Incerc de data asta sa intru mai adanc in explicatii ca sa nu mai zici tu ca sunt arogant, certaret si ca sa nu-mi mai vorbesti ironic
1.Din "Mi-a placut asocierea asta de termeni, foarte reusita!" se subintelege ca ai vrut sa spui cum ca ateii sunt cu dracu
2.Se pare ca n-ai fost atent la ce-am postat mai devreme! Ateii nu sunt dusmanii lui duamne duamne, doar ca ei nu cred in existenta lui, si nici in existenta satanei si a altor zeitati! Pe scurt, ateii sunt ca niste suporteri ce stau in tribune si savureaza meciul dintre [oricare 2 ochipe de fotbal care vrei tu] bine si rau, dumnezeu si dracu [am facut comparatia asta ca poate intelegi acum in termeni de fotbal pentru ca am observat ca fotbalul ocupa o pozitie inalta in inima romanilor]
3.La pct 1. cred ca stiai si tu ca dintr-un text, fraza se pot subintelege anumite lucruri, doar ca ai vrut sa-mi demonstrezi ca esti lipsit de logica si neatent in exprimarile tale

Offline MadDoc

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #22 on: 21 Feb 08, 17:18:59 »
Penibil este cuvantul care te descrie cel mai bine Aragorn. Pe forumul asta cel putin...
Am incercat, prin post-ul anterior, sa te fac sa pricepi... nu am fost nicidecum ironic, chiar am specificat acest lucru.
In fine, sa nu crezi ca acum o sa stau sa ma cert cu tine pe forum. Atat am avut de zis.

Offline Cippo

• Former CS1.6 playa
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • cippo.ro
    • CIPPO Design
« Reply #23 on: 21 Feb 08, 17:24:18 »
si eu ma plictisesc :x

Offline drake

• Newbie
  • *
« Reply #24 on: 21 Feb 08, 17:37:05 »
  Avand in vedere ca filmele acestea, parerea mea, sunt o mare idiotenie si vor sa incerce sa faca pe crestin sa renunte la religie nu pot spune decat ca cei ce le vizioneaza cu un mare interes si ajung intr-un final sa isi puna intrebarea "oare exista Dumnezeu?" nu se numesc crestini.
  De ce Dumnezeu a spus "crede si nu cerceta"? A spus asta pentru cei ca Aragorn si pentru multi altii care cred ca se trag din maimuta.Daca ei vor sa creada ca se trag dintr-o fiinta care mananca paduchii unul altuia, eu nu am nimic impotriva, dar de ce sa nu creada ca ei sunt fiinta suprema, fiinta lasata de Dumnezeu pe Pamant pentru a domni aici.
  Inca o problema pe care vreau sa o clarific este aceea pusa de Aragorn, si anume "de ce pedepseste Dumnezeu omul daca il iubeste?" Ma Aragorn, zi si mie, parintii tai daca te pedepsesc , inseamna ca nu te iubesc? ia gandeste-te tu cate au facut ei pentru tine? Ti-au dat de mancare, te-au imbracat, te-au crescut si cel mai important, ti-au dat VIATA... daca nu te iubeau, faceau ei asta pentru tine ?

Si intr-un final... Cippo  ;D ai zis sa fim atenti la orele de religie din liceu... cum sa fim noi atenti daca se intampla atatea prostii in tara asta numita Romania? Nu vezi cat de batjocorita a ajuns religia si credinta in Divinitate? In ultima vreme, daca nu crezi in Dumnezeu , esti cool. Ce poate fi "cool" in asta?
  Acum vor sa scoata din licee religia. Zi-mi daca e normal.  :'(

Offline corsair

• already drunk or trying
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • RUBBING MINT
« Reply #25 on: 21 Feb 08, 18:17:37 »
aragorn invata ceva, nu te pune cu cineva care a terminat cea mai nasoala facultate posibila ....medicina
Heaven is for pussies. REAL men go to HELL!

Offline Cippo

• Former CS1.6 playa
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • cippo.ro
    • CIPPO Design
« Reply #26 on: 21 Feb 08, 18:30:04 »
aragorn invata ceva, nu te pune cu cineva care a terminat cea mai nasoala facultate posibila ....medicina
adica omu provine din maimuta :))
on-topic: Dumnezeu exista.. trebuie doar sa crezi in El si sa mai treci si pe la biserica :) mai faci si-o rugaciune ceva.

Offline AraGorn

• Jr. Member
  • **
  • ffP
« Reply #27 on: 21 Feb 08, 20:01:05 »

Domnule Crestin, ia zi care religie a scos prima data vorba asta: "crede si nu cerceta" ?
Pai, hai sa-ti zic eu, aceiasi care au zis ca pamantul e plat
Adica, catolicii.
Si de ce au zis "crede si nu cerceta" ? pentru ca unii luminati au incepu sa-si puna intrebarea daca dumnezeu chiar exista, si lumea incepea sa-si puna aceiasi intrebare.. si dupa cum se stie si a zis-o si Nasu, religia e inventata pentru a tine lumea sub control, si atunci catolicii au reusit sa calmeze oamenii.
Du-te tu in jungla si vezi acolo cat de suprem esti in fata leilor, si apoi vino si zi-mi cat de suprem e omul. Ca are un pistol si nu mai stiu ce.. ce ai rezolvat? un animal te mananca de viu daca i se puna pe creier fara sa te impuste sau mai stiu eu ce. Si acu gandeste-te ca oamenii sunt nimic pe langa animale: fa un exercitiu de imaginatie, imagineaza-ti cum ar fi ca animalele sa aiba creierul omului. Cum poti tu sa compari un om cu un animal?!?!  ::) e ca si cum ai compara 2 barbati, umarul unuia cu capul altuia. care mai e criteriu de comparatie? ha?
Deci... cum era cu suprematia oamenilor in fata animalelor?

Offline Cippo

• Former CS1.6 playa
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • cippo.ro
    • CIPPO Design
« Reply #28 on: 21 Feb 08, 20:28:28 »
Aragorn :) ia loc te rog eu frumos. Ramai cu credinta/necredinta ta si lasa-ne cu comentarii de astea. Cel putin ultimul n-are nicio logica. Read the Bible ;)

Offline Joker

• Newbie
  • *
« Reply #29 on: 21 Feb 08, 21:04:57 »
vai ...ce rai sunteti ....Cippo ; dizzy si altii .....nu-l intelege nimeni pe bietul Aragorn ...cum se poate asa ceva ? vai ....asa dati voi dovada de credinta ....:( chiar imi pare rau pentru el ...saracutzul ...probabil e ateu si nu stie cum sa va faca sa va dati de partea ateilor ....asta-i gand necurat din partea lui Aragorn ....probabil e posedat :( trebuie mers a un exorcist ...acum se da cu capul de monitor :))