19 Oct 17, 19:23:18

Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
19 Oct 17, 19:23:18

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24905
  • Total Topics: 1777
  • Online Today: 15
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 5
Total: 5

Author Topic: Tulburator...  (Read 8587 times)

Offline Xtrm

• Boss of all Bosses gen Godlike =)))
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
Tulburator...
« on: 30 Jan 08, 18:44:58 »
cam asta e sentimentul care mi-a ramas imprimat...partea a 2-a din film o stiam...in mare..
http://www.zeitgeistmovie.com/
astept pareri serioase...

This is the millenium of Aftermath

Got my red Dre Beats on, tryna put my peeps on,
And I keep it hood like this Phantom is a Nissan.

Offline istrate

• Jr. Member
  • **
Re: Tulburator...
« Reply #1 on: 30 Jan 08, 20:18:08 »
Referitor la prima parte a filmului... Orice religie poate fi demontata logic pentru ca sunt construite logic. Din nefericire in timpurile noastre religia este folosita in scopul manipularii societatii. Religiile au fost inventate de catre oameni de-a lungul timpului din nevoia de a crede in ceva si din nevoia de a crea o ordine generala, pentru ca unde nu exista Dumnezeu, unde nu exista credinta, exista haos. Nu trebuie sa invinuim umanitatea pentru aceasta "pacaleala", ci trebuie ca fiecare dintre noi sa ne gasim linistea sufleteasca si motivarea, chiar daca asta implica credinta in personaje imaginare cum ar fi Dumnezeu.
Referitor la a doua parte... Chiar daca pare o tampenie, dar este nevoie de o globalizare a economie si o controlare robotizata a oamenilor pana cand nu va fi prea tarziu. Este singura modalitate prin care se mai poate salva omenirea de la colaps.

Offline AraGorn

• Jr. Member
  • **
  • ffP
« Reply #2 on: 30 Jan 08, 21:21:10 »
M-am uitat decat la 2 parti, ca ma doare spatele deja. Dar o sa recuperez.

La prima parte: bheeey, in sfarsit cineva chiar si-a dat seama ca dumnez?u si credinta in gerenal, sunt niste abureli si a reusit sa o demonstreze foarte bine. Eu unul daca as fi crezut si acu in prietenu asta a nostru imaginar, as fi rupt orice fel de relatie cu el dupa ce-as fi vazut asta.
Cum poti sa zici ca exista cineva acolo sus care ne ajuta, ne protejeaza si ne IUBESTE cand au loc atatea crime, violuri, etc [lucruri rele]. Acu poate se trezeste vre-unu sa zica " pai da ma, dar exista si diavol, si asta ii manipuleaza pe oamenii rai si bla bla". BA, cica dumnez?u  ne iubeste, cum poti sa zici ca ne iubeste cand ii permite diavolului sa-i faca pe altii sa comita fapte rele, e ca un fel de pedeapsa. Ei bine, daca iti bati copilul, si dup-aia ii spui ca-l iubesti, deja te-ai c***t in sufletu lui, cineva care te iubeste nu te va pedepsi !

La a doua parte: pai, nu e ceva nou pentru noi ca guvernul si oamenii sus-pusi sa faca ce vor dintr-o natiune. Exemplu: rapirea romanilor in irak, vai ! 99% din cei ce-au fost rapiti, s-au intors acasa doar cu sufletul, ai nostri dom'le, vii si nevatamati, uAu, noi chiar suntem buni la negocieri cu teroristii, oare de ce nu ne roaga nimeni sa-i ajutam la negocieri pentru ostaticii altor tari :-\ "suntem buni, da nu suntem cautati"
Nu-mi explic, cum face dom'le basescu asta, ca de cand a devenit presedinte, face numai lucruri laudabile, si el e cel mai drept. Aduce ostatici din irak, il infunda pe nastase [cea mai buna alegere a romanilor pentru presedentie dupa basescu(asta chiar stie cum sa inlature concurenta)]
Stire de ultima ora: Pupincuristilor, li se reseteaza karma,,, =)))
----------------------------------------------------
Hey, motherf_cker, drop the microphone!
You don’t wanna f_ck with AraGorn,
From now on, you are on your own.
You don’t wanna f_ck with AraGorn!

Offline Xtrm

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #3 on: 30 Jan 08, 22:15:52 »
filmul asta ar trebui sa ne dea de gandit...sa nu ajungem peste 20-30 de ani sa aparem la tv ca ne calcam in picioare pentru a atinge niste moaste ale vreunui sfant, sau sa iesim din biserica dupa ce ne-am spovedit si sa ne aprindem o tigare sau eu mai stiu ce...si eu m-am gandit ca biserica este facuta pentru a mentine ordinea, prin frica, deocamdata asa tre sa fie pentru ca atat ii duce mintea pe unii, nu fur ca ma vede Dumnezeu, in loc sa zica nu fur pentru ca stiu ca nu e bine. asta nu inseamna ca sunt ateu...cred ca exista ceva acolo sus....dar nu o sa fiu indoctrinat de biserica si de preoti care beau,fura, fumeaza si multe altele...fiecare om cred ca ar trebui sa traiasca dupa o singura lege...faci ce vrei atata timp cat nu ii deranjezi pe cei din jurul tau....asta acopera tot.
2. de acord ca tot globul ar trebui sa fie condus de un singur om...dar problema e... cine?
un bush care merge mana in mana cu familia lui bin laden? vreun ceausescu, hitler samd? iar faza cu sa fim robotzi dar sa fie totul bine....ce rost mai are sa traiesti...exista o mica parte de rau care l-as numi raul necesar, nu ma refer ca o crima sau un viol e un rau necesar...nu...chestii mai marunte care ajunta la formarea omului in bine sau in rau...pana cand nu se va inventa un aparat care sa masoare onestitatea si probabilitatea scazuta a unui om de deveni corupt nu se poate gasi un lider mondial si mai ales un guvern mondial. asta din punctu de vedere in care l-am alege noi cu adevarat...dar...in situatia de fata, cel putin america....e in kkt

Offline FearNone

• CS Slots
  • Full Member
  • **
« Reply #4 on: 31 Jan 08, 00:37:55 »
cand ii aud pe unii... multumesc Doamne pentru masa asta.. da ce ma iti pune D-zeu masa ? :O mancarea ti-o cumperi singur , e FACUTA din ANIMALE, RECOLTE , nu vine de la D-zeu ! OMG! ... Cat despre "hai sa atingem oasele unui sfant ca sa avem noroc la loto" .... no comment  , eu nu cred in asa ceva. De altfel mai cred ca nu exista chestia "nu-ti trebuie nimic decat sanatate" - :)))) si cum esti sanatos? dormi pe strazi te bat toti pustanii si nu mananci nimic? ...

in viata tre sa fii pesimist. mi-am demonstrat singur ca viata nu e si nu o sa fie roz pentru nimeni... PESIMISM FTW!!!

am o matusa care e foarte foarte foarte credincioasa - mi-a spus pana si mie ca sa ma fac preot :| :) si crede ca tot ce se intampla cu crime , razboaie , violuri , rapiri etc se intampla pentru ca diavolul este pe pamant :|. De ce pana in anul 0 nu a pomenit nimeni NIMIC de Dumnezeu si se credea in alti zei?

Religia e un subiect interesant :)
If you don't stand for nothing, you fall for everything.

Offline AraGorn

• Jr. Member
  • **
  • ffP
« Reply #5 on: 31 Jan 08, 01:54:00 »
#knox
ai face niste SF-uri exceptionale cu ideile care le ai.
Echilibru... unu moare, altu se naste... daca cel care moare, ar fi cineva drag tie, eventual o ruda, un prieten [cum e ic..xtrm  ;D] te-ai mai linisti cu gandul asta? "eh, a murit cineva, s-a nascut cineva mai bun.."
i don't think so!
Dupa cum probabil ai auzit, sau poate ai vazut pe la stiri, au inceput sa se nasca animale altfel decat celelalte din specia lor [ex: oi cu 6 picioare,nu mai stiu ce animal cu 2 capete], te-ai gandit vreodata ca AR FI POSIBIL ca totusi sa ne tragem din maimute ?

( hai sa le dam armament nuclear , topoare furci nu conteaza orice sa vdm c fac oamenii astia cu ele  )

Asta e luata din Black&White  :)

# fearnone
cand o sa cresti mai mare, si o sa vrei sa atingi un anumit stadiu al dezvoltarii din orice punct de vedere, o sa-ti dai seama ca ai pierdut timpul aiurea in tristete si suparare.

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #6 on: 31 Jan 08, 03:11:51 »
N-am vazut filmuletul la care faceti referire, dar mai sunteti la varsta la care va duce cineva la biserica? Va obliga cineva sa credeti in ceva? Sunt sigur ca toti sunteti liberi sa faceti ce vreti si nu va indoctrineaza nimeni cu religie.

Si cum ramane cu "fac ce vreau atata timp cat nu-i deranjez pe ceilalti"? Cu ce va deranjeaza pe voi daca eu am chef sa ma inghesui intre alte sute de oameni sa ating nu stiu ce moaste ( nu ca as fi facut asta vreodata )? Cu ce va deranjeaza credinta unor oameni? Pe mine ma deranjeaza mai mult cand se fumeaza in preajma mea si eu trebuie sa inhalez tutun, ma deranjeaza nesimititi din metrou care asculta manele la prastiile lor de telefoane si multe altele.

Offline VaLy

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #7 on: 31 Jan 08, 04:25:14 »
nu te mai da nenea kre le stie p toate k n-ai treaba :)
Subscriu  8)

Un coleg de clasa a incercat 2 ani de zile sa ma faca sa merg cu el odata la biserica lui de pocaiti. Pana la urma a inteles ca nu are sanse , ca sunt liber sa aleg in ce cred / in ce nu cred.
App..pupati mana popii daca o intinde ?  ;D

Offline shiver-

• Tennet Elders
  • Sr. Member
  • *
  • ifudontlikemeblowme
« Reply #8 on: 31 Jan 08, 04:51:28 »
E la moda sa fii emo si ateu nu stiati?

Offline AraGorn

• Jr. Member
  • **
  • ffP
« Reply #9 on: 31 Jan 08, 05:26:57 »
mi-a murit asa k nu-mi vorbi de dastea mai citeste niste carti niste MULTE carti si mai lasa youtube si google k nu te ajuta cu nimik ;) nu te mai da nenea kre le stie p toate k n-ai treaba :)
Esti aiurea knox, eu am incercat sa-ti spun ca n-ai dreptate cu echilibru ala, adica ideea aia e foarte idioata, pe tine poate te doare-n .. undeva cand vezi la striri ca i-a murit tatal unui copil de 10 ani, da pe el te asigur eu ca nu-l doare in acelasi loc ca pe tine, cum sunt sigur ca te-a durut si pe tine cand ai pierdut pe cineva la care tineai.
Am pierdut si eu pe cineva drag mie, care m-a ajutat mult in viata, si dup-aia te intrebi: " e corect echilibru asta cand unu e omorat cu cruzime ca altu sa fie nascut? "

Oricum, eu iti respect ideile si felul in care gandesti, si n-o sa te trimit sa citesti carti, cum n-o sa citesc nici eu pentru ca n-am gasit nici un cuvant pe J-u de trefla  :-\

# valy, atata timp cat nimeni nu te-a bagat in seama, ce te face sa crezi ca e frumos sa te bagi cu japca-n sufletul omului? crezi ca esti mai destept daca subliniezi ce-a zis altu? te respectam mai mult daca imi dadeai un reply care sa ma faca sa-mi sterg contu. asa ca.. pentru mine, in continuare esti un nimic. incearca sa-ti faci un discurs mai elaborat ca sa ma ranesti data viitoare  ;)

Offline VaLy

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #10 on: 31 Jan 08, 05:39:49 »

1. ce te face sa crezi ca e frumos sa te bagi cu japca-n sufletul omului?
2. crezi ca esti mai destept daca subliniezi ce-a zis altu?
3. te respectam mai mult daca imi dadeai un reply care sa ma faca sa-mi sterg contu
4. pentru mine, in continuare esti un nimic.

1. Te-am atins pana la suflet ?  ;D
2. da
3. Sterge-l.
4. Super
5. Happy ?

Offline Xtrm

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #11 on: 31 Jan 08, 07:25:16 »
anderson...sa sti ca fumatul intra in categoria pacatelor de moarte(conform bisericii) deci e normal sa te deranjeze....eu ma refeream la furt, bataie, minciuna, droguri, crima samd....iar faza cu manelele...asta e km exagerat....ca asa si eu pot spune ca ma deranjezi cand respiri, dar nu pot cere sa te opresti caci si eu respir...asa poate si pe ei ii deranjeaza alt gen de muzica...si sa fim seriosi...nu muzica e principalul subiect. cand ai timp sa te uiti la film...e f interesant...
ara si knox....v-ati gasit 2 caposi...nu va mai certati aiurea...aici discutam, ne expunem ideiile si nu negam ideiile altora sau sa le impunem gandirea si opiniile noastre. cel putin asa ar trebui sa fie pe un forum civilizat si intre 2 persoane de la care se asteapta o gandire matura, nu de manelari.

Offline MadDoc

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #12 on: 31 Jan 08, 21:43:19 »
http://www.youtube.com/watch?v=47EBLD-ISyc  ;)

PS Dau o bere cui imi spune care e melodia de pe fundal!!

Offline Xtrm

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #13 on: 31 Jan 08, 22:34:30 »
melodia se numeste Ghostdancers, o gasesti pe : http://www.downloadmusic.ie/index.php?group=shop&class=mall&task=search
dar cre k tre sa platesti...:)

Offline max

• iiihaaaa!
  • Full Member
  • me !
« Reply #14 on: 18 Feb 08, 22:50:14 »
sau sa iesim din biserica dupa ce ne-am spovedit si sa ne aprindem o tigare ...
done that :">  ....
max