24 Jan 17, 17:11:24

Recent

Redirect si Statistici

Welcome, Guest. Please login or register.
24 Jan 17, 17:11:24

Login with username, password and session length

Members
Stats
  • Total Posts: 24888
  • Total Topics: 1776
  • Online Today: 19
  • Online Ever: 115
  • (27 Aug 12, 02:49:24)
Users Online
Users: 0
Guests: 5
Total: 7
Yahoo!
Google

Author Topic: Pasapoartele biometrice  (Read 3002 times)

Offline Cippo

• Former CS1.6 playa
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • cippodesign.com
    • CIPPO Design
Pasapoartele biometrice
« on: 26 Feb 09, 16:28:10 »
Ce parere aveti ?
Vorbiți, scrieți românește, pentru Dumnezeu!

Offline jUsT+mE

• Demon Hunter -_-
  • Tennet Elders
  • Hero Member
  • *
Re: Pasapoartele biometrice
« Reply #1 on: 26 Feb 09, 16:52:05 »
nu sunt eu omul care merge la biserica dar..nu puteau sa pun alt numar?324?435?435435435?
parerea mea, sa se faca altele cu codul diferit

Offline Xtrm

• Boss of all Bosses gen Godlike =)))
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #2 on: 26 Feb 09, 19:21:50 »
nu sunt f. in tema...dar din ce ziceau astia pe la stiri...exista avantaje si dezavantaje....daca face vreunu o prostie in strainatate si este identificat, se afla imediat locatia; sunt mai greu de falsificat...
ce nu convine e ca practic tu poti fii monitorizat pe unde umblii...

This is the millenium of Aftermath

Got my red Dre Beats on, tryna put my peeps on,
And I keep it hood like this Phantom is a Nissan.

Offline cri.cri

• Vrei 50$ gratis? Join Me
  • Tennet Elders
  • Sr. Member
  • *
  • I don`t dRive, I flY sloW...!!!
« Reply #3 on: 26 Feb 09, 19:30:30 »
unde e intimitatea, unde e libertatea???
CONTRA
I don`t dRive, I fly slow!

Offline NemoXP

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: 26 Feb 09, 20:15:14 »
clar nu
adio libertate
adio intimitate
adio viata personala

o sa te poata urmari ORIUNDE
siasa in londra aia nu mai au libertate pe strazi ... o persoana poate fi urmarita zi de zi, nu le mai trebuie tradati in dragoste

Offline C.RoNaLdO

• r7m
  • Tennet Elders
  • Sr. Member
  • *
    • United Rule!
« Reply #5 on: 26 Feb 09, 20:33:58 »
Cu siguranta ... nu.
As the Reds go marching on, on, on!
Champ19ns

Offline Cippo

• Former CS1.6 playa
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • cippodesign.com
    • CIPPO Design
« Reply #6 on: 26 Feb 09, 20:51:35 »
In viitor vom ajunge sa purtam si cip-uri daca suntem de acord cu introducerea pasapoartelor. Nu te obliga acum sa iti faci pasaport sau buletin. Pe viitor incet incet cei care nu au chestii de astea cu cip nu vor mai avea acces la diferite servicii ( cel putin asa presupun eu ) si vom mai vedea atunci ce se intampla.

Dupa ce se obisnuieste lumea cu pasapoartele biometrice and shits like that o sa ajunga sa implanteze si cip-uri. A se urmari pana la capat ( merita vazut tot ): http://video.google.com/videoplay?docid=2104042274449664707 ( Ingerul Digital .. pentru cei care nu l-au vazut )

Cel putin asta e parerea mea.
Vorbiți, scrieți românește, pentru Dumnezeu!

Offline corsair

• already drunk or trying
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • RUBBING MINT
« Reply #7 on: 26 Feb 09, 21:51:45 »
 :cry-1: :cry-1: :cry-1: :cry-1: :cry-1: o sa ne vada cand dam la buci  :cry-1: :cry-1: :cry-1:
Heaven is for pussies. REAL men go to HELL!

Offline C.RoNaLdO

• r7m
  • Tennet Elders
  • Sr. Member
  • *
    • United Rule!
« Reply #8 on: 26 Feb 09, 22:51:58 »
In viitor vom ajunge sa purtam si cip-uri daca suntem de acord cu introducerea pasapoartelor. Nu te obliga acum sa iti faci pasaport sau buletin. Pe viitor incet incet cei care nu au chestii de astea cu cip nu vor mai avea acces la diferite servicii ( cel putin asa presupun eu ) si vom mai vedea atunci ce se intampla.

Dupa ce se obisnuieste lumea cu pasapoartele biometrice and shits like that o sa ajunga sa implanteze si cip-uri. A se urmari pana la capat ( merita vazut tot ): http://video.google.com/videoplay?docid=2104042274449664707 ( Ingerul Digital .. pentru cei care nu l-au vazut )

Cel putin asta e parerea mea.

Nu stiu cat de adevarat este filmul acela , DAR DACA E ADEVARAT E URATA RAU TREABA.
PS: sincer sa fiu , chiar am o anumita "frica" sa ascult urletele de care se face referinta in filmulet la 1:36:55 , e careva care le-a ascultat?
As the Reds go marching on, on, on!
Champ19ns

Offline MadDoc

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #9 on: 27 Feb 09, 00:47:22 »
Nu stiu cat de adevarat este filmul acela , DAR DACA E ADEVARAT E URATA RAU TREABA.
PS: sincer sa fiu , chiar am o anumita "frica" sa ascult urletele de care se face referinta in filmulet la 1:36:55 , e careva care le-a ascultat?

Da, le-am ascultat eu. Niste sunete infundate, amestecate, greu de descifrat si deloc infricosatoare.
E plin internetul de teorii conspirationale dar, ca de fiecare data, cele facute de biserica sunt cele mai slab argumentate.

Referitor la pasapoartele biometrice, incercati si linkul asta: http://cotidianul.ro/pasapoartele_biometrice_mituri_eterne_si_temeri_justificate-71881.html  :read2:
In josul articolului, la bibliografie, veti gasi si alte linkuri interesante.

@Cippo: Cred ca era bine sa fi pus la poll si optiunea "sunt indecis", problema fiind una departe de a fi cunoscuta.
Oricum, sa-mi fie cu iertare dar premisa de la care ai inceput topicul e una falsa. Motivul religios nu prea isi gaseste locul.
Sper sa nu fi jignit pe nimeni dar chestiile astea gen "crede si nu cerceta", "asta e adevarul dar nu avem argumente", "crede-ne pe noi pt ca suntem preoti" nu prea tin la mine. 
« Last Edit: 27 Feb 09, 01:21:43 by MadDoc »

Offline Ycky

• The Dude
  • Full Member
  • shiii faaasssshhiiiii ?
« Reply #10 on: 27 Feb 09, 03:57:36 »
deja exista o chestie de asta cu cipuri .. in state .. aveau parintii optiunea sa implanteze d'astea in copii lor ca sa ii poata monitoriza .. // caterinca a ?

am vazut intr'un reportaj acum vreo 2 ani daca iti vine sa crezi

Offline Xtrm

• Boss of all Bosses gen Godlike =)))
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #11 on: 27 Feb 09, 08:00:13 »
Pai de la americani au venit chestiile astea, la ei s-a afisat motivul : antiterorism.... de fapt se doreste monitorizarea maselor, sa se observe ce se cauta si eventual sa fie exploatat....

This is the millenium of Aftermath

Got my red Dre Beats on, tryna put my peeps on,
And I keep it hood like this Phantom is a Nissan.

Offline VaLy

• Tennet Elders
  • Full Member
  • *
« Reply #12 on: 27 Feb 09, 21:52:10 »
alo , de celular stiati ? cati dintre voi aveti abonamente ?

Offline Anderson

• Administrator
  • Hero Member
  • *
« Reply #13 on: 28 Feb 09, 12:11:54 »
I really don't care ... exista n posibilitati de urmarire si fara pasapoarte biometrice. Telefoane mobile, carduri bancare, ip, cookies, camere de supraveghere pe strazi, servicii gen google si yahoo, care pot corobora informatiile care ne intereseaza pe care le cautam prin intermediul motorului de cautare si informatiile pe care le transmitem via e-mail sau messenger, etc.

Treziti-va... singura "intimitate" exista doar in mintea noastra.. atat cat o sa mai existe.
Legat de cip-uri implantate in om. Daca o sa zica ceva de genul: implaturile de cip vor putea preveni boli sau vor anunta in avans un infarct sau un cancer... ati fi de acord sa fiti "implantati"? Eu unul as fi...

Offline max

• iiihaaaa!
  • Full Member
  • me !
« Reply #14 on: 28 Feb 09, 16:18:36 »
:cry-1: :cry-1: :cry-1: :cry-1: :cry-1: o sa ne vada cand dam la buci  :cry-1: :cry-1: :cry-1:

am inteles ca tu acoperi peisaju'
 deci pe tine nu te ved cand dai la buci :))
max